🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now









Huepar 9011R Laser Level
| Laser Beam Supplier | Sharp |
|---|---|
| Laser Beam Color | Red |
| Laser Lines | 1 x 360° |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | 4°±1° |
| Self-leveling Time | ≤ 4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ≤30m/98ft |
| Working Range with Detector | ≤50m/164ft |
| Power Source |
- 2*AA Batteries |
| Working Time | 11 hrs |
| Charging Time | - |
| Mount Size | 1/4''-20 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10℃ ~ 50℃ / 14℉ ~ 122℉ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 70℃ / -4℉ ~ 158℉ |
$16.25
Original: $46.44
-65%Huepar 9011R Laser Level—
$46.44
$16.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Laser Beam Supplier | Sharp |
|---|---|
| Laser Beam Color | Red |
| Laser Lines | 1 x 360° |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | 4°±1° |
| Self-leveling Time | ≤ 4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ≤30m/98ft |
| Working Range with Detector | ≤50m/164ft |
| Power Source |
- 2*AA Batteries |
| Working Time | 11 hrs |
| Charging Time | - |
| Mount Size | 1/4''-20 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10℃ ~ 50℃ / 14℉ ~ 122℉ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 70℃ / -4℉ ~ 158℉ |
























