🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now








Huepar 622CG Laser Level
| Laser Beam Supplier | Osram |
|---|---|
| Laser Beam Color | Green |
| Laser Lines | 1 x 360° / 90° Cross Lines |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | ±3.5° |
| Self-leveling Time | ≤ 4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ≤25m/85ft |
| Working Range with Detector | ≤55m/180ft |
| Power Source |
- 4*AA Batteries |
| Working Time | 4 hrs |
| Charging Time | - |
| Mount Size | 1/4''-20 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10℃ ~ 50℃ / 14℉ ~ 122℉ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 70℃ / -4℉ ~ 158℉ |
$52.83
Original: $150.94
-65%Huepar 622CG Laser Level—
$150.94
$52.83Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Laser Beam Supplier | Osram |
|---|---|
| Laser Beam Color | Green |
| Laser Lines | 1 x 360° / 90° Cross Lines |
| Laser Class | Class 2 (IEC/EN60825-1/2014) |
| Laser Wavelength | Wavelength 510-530nm |
| Laser Accuracy | ±3mm/10m (±1/9 in. at 33 ft) |
| Leveling / Compensation Range | ±3.5° |
| Self-leveling Time | ≤ 4 seconds |
| Working Range (60-100 LUX) | ≤25m/85ft |
| Working Range with Detector | ≤55m/180ft |
| Power Source |
- 4*AA Batteries |
| Working Time | 4 hrs |
| Charging Time | - |
| Mount Size | 1/4''-20 |
| IP Rating | IP54 |
| Working Temperature | -10℃ ~ 50℃ / 14℉ ~ 122℉ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 70℃ / -4℉ ~ 158℉ |
























